
LED Area Light VT.2910
February 24, 2023
LED Motion Sensor Lights High bay UFO (2PCS-CTN)
February 25, 2023LED Bollard 26W
Are you looking for outdoor lighting to highlight pathways, gardens, or driveways? The 26W LED Bollard is the perfect solution for you. With its sleek, modern design, this product not only provides bright, even light, but also enhances the aesthetics of your outdoor space. Plus, its sturdy and durable construction makes it ideal for any weather.
$150.00
Don’t miss the opportunity to enjoy quality and stylish lighting with the Bollard LED, which in addition to being designed with the best quality technology and materials, offers you excellent advantages such as:
- Consumes only 26W of energy, which allows significant savings on your electricity bill.
- Provides a bright and uniform light to illuminate any path or entrance.
- Modern and elegant design to enhance the aesthetics of the outdoor space.
- Strong and durable construction, suitable for any climate.
- Easy to install and maintain.
- Guaranteed quality and customer satisfaction.
- Round appearance for good decorative effect
Specification
| Watts | 26W (3.5FT) |
| Lumens | 3120LM |
| Lumens per Watt | 120 |
| Color Temperature | 5000K |
| View Angle | 360° |
| Voltage | 90-277V |
| Mounting | Robust ground cage pre-buried installation |
| Finish | Dark bronze polyester powder coat finish |
| Housing | Die-casting aluminum+Anti-corrosion painting |
| IP Rating | IP64 |
| Metal Halide Equal | 850W |
| Safety Rating | UL Wet Location |
| DLC Listed | YES |
| Warranty | 5 Years |
| Life Hours | 50,000 Hrs. |
| PACKAGE DETAILS. | Decorative bollard 1 pc per carton. |
|---|
Related products
-
Wallpack LED Switchable Power 100/92/62 Watts
$139.00We bring you a high quality outdoor lighting solution that combines efficiency and durability in an attractive design Three powers in the same fixture 62/92/100 Watts. With 3 light colors, warm, neutral & cool , this wallpack will provide bright and uniform illumination for the outdoor areas of your building, increasing the safety and comfort of your customers, employees or even family.
-
VT.3120T411345P 60/80/110 Watts (Switchable Power & CCT)
$135.00VT.3110 Cutoff Wallpack LED Switchable power 60|80|110 Watt is a powerful luminaire designed to meet a wide variety of locations. Large heatsink can maintain a high lumen output while keeping the LED modules at a cool temperature.
-
LED Rotatable Optics Wallpack 40W 5000K
$196.00For those looking for a highly efficient outdoor lighting solution, the LED Rotatable Wall Pack is the ideal choice. This product features high energy efficiency, which translates into a significant reduction in long-term energy costs. In addition, its weather-resistant construction ensures long-lasting performance in a variety of weather conditions.













Reviews
There are no reviews yet.