
Led Full Cutoff Wall Pack 100W
August 14, 2023

Wallpack LED Switchabel Power 30/42/62 Watts
August 14, 2023Led Full Cutoff Wall Pack 80W
Do you want to improve the lighting of your home or business? Then our LED Full Cutoff Wall Pack 80W is the right choice. With its modern and elegant design, this LED spotlight provides uniform illumination, perfect for wide areas such as walls, patios, and driveways. In addition, its advanced full cutoff technology reduces light pollution and provides precise directional light, preventing upward light emission.
$114.00
Enhance your space with the LED Full Cutoff Wall Pack 80W! All in one easy to install package, with a power of 80W and a color temperature of 5000K, this led spotlight is able to illuminate large areas with a bright and uniform white light, creating a pleasant and comfortable environment. In addition to other features such as:
- Full cutoff technology for precise directional illumination.
- Reduced light pollution
- High energy efficiency that saves energy compared to conventional lamps
- Long life of up to 5 years
- Modern and elegant design to set the ambiance of any space
- Easy installation, ideal for inexperienced users.
Specification
| Watts | 80w – 100w |
| Lumens per Watt | 130 |
| Color Temperature | 5000k |
| Voltage | 90-277V |
| Dimension | L 14.1 * W 9.2 * H 9.6 in |
| Lens | Â Â Polycarbonate |
| Mounting | Wall Mount |
| Finish | Wall Mount |
| DLC | YES |
| IP Rating | 65 |
| Housing | Die-Casting Aluminum Alloy |
| Metal Halide Equal | 100-175W MH |
| Lifespan | 50,000 Hrs. |
| PACKAGE DETAILS. | 1PCS/CTN |
|---|
Related products
-
LED Sport Lighting | Stadium Lights 1
$1,590.00LED Sport Lighting | Stadium Lights 1 is the best high quality sports lighting solution, designed to be installed in stadiums and other sports venues, and features state-of-the-art LED technology that provides uniform and bright illumination, allowing athletes and spectators to enjoy an optimal experience.
-
VT.L2170V24/345P25 24 Watts 25° Beam
$74.00VT.L2170 this compact but powerful floodlight 25°, is a true innovation practically and aesthetically. The upgraded tuning switch allows for easy access to a range of CCTs and wattages based on different environments. Utilizing performance optics andlong lasting driver, these landscape flood lights will last for years to come.
-
Wallpack LED Switchable Power 100/92/62 Watts
$139.00We bring you a high quality outdoor lighting solution that combines efficiency and durability in an attractive design Three powers in the same fixture 62/92/100 Watts. With 3 light colors, warm, neutral & cool , this wallpack will provide bright and uniform illumination for the outdoor areas of your building, increasing the safety and comfort of your customers, employees or even family.















Reviews
There are no reviews yet.