
LED Rotatable Optics Wallpack 40W 5000K
August 14, 2023

VT.3590L120345P 24 Watts (Includes Built in PC)
August 14, 2023LED Rotatable Optics Wallpack 80W 5000K
For those looking for a highly efficient outdoor lighting solution, the LED Rotatable Wall Pack is the ideal choice. This product features high energy efficiency, which translates into a significant reduction in long-term energy costs. In addition, its weather-resistant construction ensures long-lasting performance in a variety of weather conditions.
$196.00
The lighting solution you need is here! With our Rotatable LED wall pack, you’ll get bright, quality lighting for any outdoor space. In addition, each pack contains two units and offers features such as:
- High energy efficiency to reduce long-term energy costs.
- High-quality lighting for a superior visual experience
- Easy to adjust the angle of illumination for optimal coverage
- Water-resistant, which means it can withstand extreme weather conditions
- Easy to install and maintain for a reliable and durable lighting solution in a short time.
- Long lifespan of up to 50,000 hours
Specification
| Watts | 40-80W |
| Lumens per Watt | 130 |
| Color Temperature | 5000K |
| Voltage | 90-277V / 200-480V |
| Lense | Plastic |
| Photocell | Available |
| IP | 65 |
| Housing | Die-Casting Aluminum |
| Finish | Brown / White / Black |
| Mounting | Wall Mount |
| Metal Halide Equal | 70-400W MH / HPS |
| DLC | YES |
| Life Hours | 50,000 Hrs. |
| PACKAGE DITAILS. | 2PCS/CTN |
|---|
Related products
-
VT.3110T405345P 25/45/55 Watts (Switchable Power & CCT)
$109.00VT.3110 Cutoff Wallpack LED Switchable power 25|45|55 Watt is a powerful luminaire designed to meet a wide variety of locations. Large heatsink can maintain a high lumen output while keeping the LED modules at a cool temperature.
-
VT.2650U120/345K 50 Watts Selectable Light Color
$84.00VT.2650 Series the powerful floodlight 50W has been designed to meet your project requirements. With a variety of mountings It can be installed directly on a wall or postop.With built-in heatsinks on the back of the luminaire, the VT.2650 Series provides truly spectacular light while keeping the LEDs at a cool temperature. Selectable light color: Warm, Neutral & Cool.
-
Led Flood Light 50W (10PCS/CTN)
$481.0050W LED High Quality Flood Light 130Lm/W it’s compact and easy-to-install design.















Reviews
There are no reviews yet.