

VT.L2170V24/345P25 24 Watts 25° Beam
August 15, 2023
LED Sport Lighting | Stadium Lights 1
August 16, 2023LED Sport Lighting | Stadium Lights
Light up your sporting events and make them stand out with our LED Sport Lighting! Designed to deliver powerful and uniform illumination, our Stadium Lights provide an unparalleled viewing experience. From soccer fields to tennis courts, with this advanced LED technology, we have the most cost-effective and energy efficient option for any sports facility.
$798.00
Designed to provide powerful and uniform illumination in sports facilities, our LED Sport Lighting provide quality brightness that is a must for any unforgettable sports experience. In addition to offering other excellent features such as:
- Capable of illuminating 1-mile distance.
- 1070 pure aluminum heat dissipation even faster than die-cast aluminum.
- Glass lens that never ages
- Advanced LED technology that provides bright, long-lasting illumination.
- Energy efficient, helping to reduce electricity costs.
- Durable, weather-resistant design ensures long life.
- Easy to install and maintain.
- Allows players to play in optimal lighting conditions.
- A more environmentally friendly option compared to traditional lights.
Specification
| Watts | 600W |
| Lumens per Watt | 130 |
| Color Temperature | 5000K |
| Voltage | 90-277V |
| Beam Angle | 15 Degree |
| Dimmable | YES |
| Photocell | Available |
| DMX 512 | Available |
| Mounting | Bracket Mount |
| Housing | Pure 1070 Aluminum Alloy, Anti-Corrosion |
| Finish | Dark bronze |
| Metal Halide Equal | 1000W MH |
| Life Hours | 50,000 Hrs. |
| PACKAGE DETAILS | 1PCS/CTN |
|---|
Related products
-
VT.L2170V24/345P25 24 Watts 25° Beam
$74.00VT.L2170 this compact but powerful floodlight 25°, is a true innovation practically and aesthetically. The upgraded tuning switch allows for easy access to a range of CCTs and wattages based on different environments. Utilizing performance optics andlong lasting driver, these landscape flood lights will last for years to come.
-
Led Floodlight 80W 5000K
$94.00Make your space shine with the Led Floodlight! This LED is a perfect solution for lighting large spaces, from gardens and patios to sports fields and building facades. With 80W or 100W output and a color temperature of 5000K, it offers uniform light, as well as being weather resistant and adaptable to any outdoor space.
-
Led Flood Light 50W (10PCS/CTN)
$481.0050W LED High Quality Flood Light 130Lm/W it’s compact and easy-to-install design.















Reviews
There are no reviews yet.