
LED HighBay 150W 5000K 160LM-W
February 23, 2023
LED Area Light VT.2910
February 24, 2023Parking Garage Light 60W With Monitor Sensor
If you are looking for an efficient way to illuminate parking areas, driveways, and other outdoor spaces, Parking Garage Light 60W With Monitor Sensor is the perfect solution. With an output of 60W, this high quality LED spotlight offers a luminous flux, providing bright and even illumination, plus a sturdy, stylish and durable design.
$169.00
With easy installation and long service life, the Parking Garage Light 60W is an excellent choice for any outdoor lighting project or commercial and residential environments. It also offers excellent features such as:
- Contains motion sensor
- 130LM/W light output, which provides bright illumination in large areas such as parking lots, driveways, patios and more.
- Weatherproof with die-cast aluminum material, resistant to corrosion, rust, and wear.
- Designed to be highly energy efficient.
- Comes with a mounting bracket and can be directly connected to a power supply.
- Downward directed light design to ensure that the light is evenly distributed in the desired area and light pollution is reduced.
Specification
| Watts | 60W |
| Lumens per Watt | 130LM/W |
| Dimmable | YES |
| Motion Sensor | YES |
| Color Temperature | 5000k |
| Voltage | 90-277V |
| Length-Width-Height | 12.2*5.1in |
| IP | 65 |
| Finish | White |
| Housing | Die-Casting Aluminum Alloy |
| Metal Halide Equal | 50-175W |
| DLC | YES |
| UL Damp Location | YES |
| Life Hours | 50,000 Hrs. |
| PACKAGE DETAILS. | 2PCS/CTN |
|---|
Related products
-
VT.3945V45/345K
$106.00The VT.3945 canopy light has a slim and low profile design which provides a safe and visually appealing lighting experience. Luminaire can be mounted directly or with 3/4″ pendant mounting option. Quick mount structure allows for contractors to work safely and easily in the confined space areas. Swithc power & Color. It is the perfect upgrade your old HID fixture and start saving Money + Energy.
-
Parking Garage Light 40W Whit Monitor Sensor (2PCS/CTN)
$166.00If you are tired of inefficient and expensive garage lights, we have the perfect solution for you. Our Parking Garage Light 40W is the best to illuminate your garage with efficiency and ease. Plus, with its built-in occupancy sensor, it automatically turns on when someone enters the area and its high quality ensures even and long-lasting illumination.
-
VT.4650V24445WT
$139.00VT.4630 the new generation of high bay lighting fixtures, now you can select the right power and light color for your project, other feature for the fixture is the quick disconnected cable, it can quickly seperate the driver from the LED module for easy maintenance. The unit has built-in heat sink and comes with a hook made of die-cast aluminum for a strong and easy installation.















Reviews
There are no reviews yet.